Rippa Rugby Championship

Rippa Rugby Championship

1024 892 HKRFU Website

Horowhenua-Kapiti underway in Rippa Rugby Championship

Levin East School are part of more than 200 young Rippa Rugby players from New Zealand taking part the Rippa Rugby Championship 2012, which got underway in Wellington today.

Twenty teams of Year Five and Six primary schools boys and girls are representing their local province, having qualified from 26 provincial qualifying tournaments involving 600 teams nationwide.

NZRU General Manager Community and Provincial Union Rugby Brent Anderson said the national tournament recognised the increasing popularity of Rippa Rugby and provided children with an incredible goal to aim for.

“The popularity of Rippa Rugby has grown year on year since being introduced, with 78,500 kids registered to play in 2012 – 14 per cent more than in 2011.

“This tournament is a once in a lifetime experience for New Zealand kids; many of whom haven’t travelled beyond their province, to participate in their very own Provincial Championship, alongside the ITM Cup and Heartland Championship, while also making a raft of new friendships and having heaps of fun.”

Teams play in four pools, then quarter-finals, semi-finals, bronze-final and final (similar to Rugby World Cup format)

Whau Valley Primary School from Whangarei won the Rippa World Cup 2011 representing New Zealand, while five teams from the Rippa World Cup have qualified for The Rippa Rugby Championship 2012 (Lepperton (Taranaki), Arrowtown (Otago), Roscommon (Counties Manukau), Riverdale (Manawatu) and Richmond (Tasman.

Rippa Rugby is a popular, safe, non-contact form of rugby aimed at primary school aged children where instead of tackling, players rip velcro-fastened tags off each other’s waists.

Match Schedule – Monday 17 September

Time

Pool A

Pool B

Pool C

Pool D

9.00am

Waikato v Poverty Bay

Wellington v Horowhenua Kapiti

Wanganui v Thames Valley

Buller v North Otago

9.20am

Hawke’s Bay v Otago

Manawatu v Southland

North Harbour v Taranaki

Northland v Tasman

9.40am

Poverty Bay v Auckland

Horowhenua Kapiti v Bay of Plenty

Thames Valley v Canterbury

North Otago v Counties Manukau

10.00am

Waikato v Otago

Wellington v Southland

Wanganui v Taranaki

Buller v Tasman

10.20am

Hawke’s Bay v Auckland

Manawatu v Bay of Plenty

North Harbour v Canterbury

Northland v Counties Manukau

10.40am

Poverty Bay v Otago

Horowhenua Kapiti v Southland

Thames Valley v Taranaki

North Otago v Tasman

11.00am

Waikato v Hawke’s Bay

Wellington v Manawatu

Wanganui v North Harbour

Buller v Northland

11.20am

Auckland v Otago

Bay of Plenty v Southland

Canterbury v Taranaki

Counties Manukau v Tasman

11.40am

Hawke’s v Poverty Bay

Manawatu v Horowhenua Kapiti

North Harbour v Thames Valley

Northland v North Otago

12.00pm

Waikato v Auckland

Wellington v Bay Of Plenty

Wanganui v Canterbury

Buller v Counties Manukau