Hurricanes Under 16s Tournament

Hurricanes Under 16s Tournament

150 150 HKRFU Website

Wellington and Poverty Bay Winners

The Hurricanes Under 16 Tournament has come to an end today after four successful days in the Capital for the 10 teams competing.

The Division A Don Broughton Shield was won by Wellington after successfully defending their title. After games against Taranaki, Manawatu and Hawke’s Bay, the hosts managed to only leak nine points through their strong defensive system.

Poverty Bay claimed the Saracens Cup for the Division B competition. In a close final, Poverty Bay won 17-12 over Wellington Development to claim the Cup. The 2013 tournament will be a little closer to home for them to defend their title next year too, with East Coast hosting the next edition of the tournament.

The Convener of Age Grade Selectors for the Hurricanes Region, David King said, “Our role there was to view and identify talent across the Hurricanes region to go to a one day camp in December run by New Zealand Rugby for the Hurricanes region.”

“The quality of players at this year’s tournament was of an extremely high level which is very exciting for the future of the Hurricanes region. To have such a strong pool of depth, from both the under 18 camp in July and this tournament at under 16 level, bodes well for the next generation of players coming through the development systems within the Hurricanes region.”

There was a tournament team selected to further congratulate 22 players on their outstanding efforts this week.

The tournament team and full results from the week are as follows:

1.

Delano Morkel

Wellington

2.

Leni Apisai

Wellington

3.

Sean Morrison

Hawke’s Bay

4.

Edwin Laver

Hawke’s Bay

5.

Isaia Walker-Leawere

Poverty Bay

6.

Peter Pili

Wellington

7.

Te Atuarere Albert

Wanganui

8.

Hugh Renton

Hawke’s Bay

9.

Kemara Hauiti-Parapara

Wellington

10.

TJ Va’a

Wellington

11.

Aleks Noble-Campbell

Wellington

12.

Eli Vole

Wellington

13.

Malo Tuitama

Wellington

14.

Jared Adams

Wellington

15.

Josh Robertson-Weepu

Wellington

16.

Joe Edwards

Wanganui

17.

Alex Fidow

Wellington

18.

Anthony Pettett

Wellington

19.

Victor Knight

Wellington

20.

Caleb Makene

Hawke’s Bay

21.

Jonah Lowe

Hawke’s Bay

22.

Luther Hirini

Horowhenua-Kapiti

Hurricanes Under 16 Tournament Results

Division A

Monday 1 Oct

Wellington

V

Taranaki

47-6

Hawke’s Bay

V

Manawatu

17-13

Tuesday 2 Oct

Wellington

V

Manawatu

41-3

Hawke’s Bay

V

Taranaki

29-16

Thursday 4 Oct

Wellington

V

Hawke’s Bay

29-0

Manawatu

V

Taranaki

26-30

 

Team

Played

Won

Lost

Points For

Points Against

Bonus Points

Total

Wellington

3

3

0

117

9

3

15

Hawke’s Bay

3

2

1

46

58

1

9

Taranaki

3

1

0

52

102

2

6

Manawatu

3

0

3

80

88

2

2

 
Division B

Pre-Tournament Matches

Poverty Bay

V

East Coast

61-0

Horowhenua-Kapiti

V

Wellington Development

14-42

Monday 1 Oct

Wellington Development

V

Wanganui

52-11

Wairarapa-Bush

V

Poverty Bay

13-15

*Horowhenua-Kapiti

V

East Coast

53-7

Tuesday 2 Oct

Wanganui

V

Horowhenua-Kapiti

35-8

Wairarapa-Bush

V

East Coast

17-5

*Wellington Development

V

Poverty Bay

13-28

Thursday 4 Oct

Wellington Development

V

Poverty Bay

12-17

Wairarapa-Bush

V

Wanganui

14-13

Horowhenua-Kapiti

V

East Coast

30-25

*Denotes non-tournament match

Team

Played

Won

Lost

Points For

Points Against

Bonus Points

Total

Poverty Bay

3

3

0

91

25

1

13

Wellington Development

3

2

1

106

42

3

11

Wairarapa-Bush

3

2

1

44

33

1

9

Wanganui

3

1

2

59

74

2

6

Horowhenua-Kapiti

3

1

2

52

102

1

5